
tel./fax (0048) 75 76 76 470
www.euroregion-nysa.eu
biuro@euroregion-nysa.pl
We wrześniu - ważne wydarzenie w Euroregionie Nysa !

We wrześniu - ważne wydarzenie w Euroregionie Nysa !
Tym wydarzeniem będzie konferencja Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych (SERG), która odbędzie się w dniach 22-24.09.2016, we wszystkich trzech częściach Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa, kolejno: w Görlitz, Libercu, Bolesławcu oraz w Kliczkowie.
Poza obradami plenarnymi na (jakże znaczący dziś!) temat „Bezpieczna przyszłość bez granic”, będzie to okazja do upamiętnienia jubileuszu XXV-lecia naszego pionierskiego Euroregionu i zaprezentowania efektów transgranicznej współpracy w tym regionie granicznym. Spodziewany jest przyjazd ok. 300 przedstawicieli euroregionów oraz innych podobnych wspólnot z granicznych regionów w całej Europie.
To dobra okazja, aby na tej witrynie przybliżyć temat: czym w istocie jest Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych? Niektórym jest ono znane także z niemieckiego skrótu AGEG (Arbeitsgemeinschaft Europäischer Grenzregionen).
Trzeba jednak powiedzieć, że jak na znaczący dorobek SERG i na tę potencjalność, jaką ta organizacja sobą reprezentuje, jest ona ciągle mało znana.
SERG jest najstarszą, niezależną organizacją, zrzeszającą wiele regionów, tworzących graniczne rubieże w krajach Europy. Powstała w roku 1971, gdy od około 10 lat funkcjonowały w Europie pierwsze bi- oraz multilateralne wspólnoty transgraniczne i gdy okazało się, że to nowe zjawisko ma charakter zdecydowanie rozwojowy i że cechuje je spora dynamika.
W ciągu ostatnich czterech dziesięcioleci SERG zdobyło duże doświadczenia w różnych dziedzinach współpracy transgranicznej, międzyregionalnej a także transnarodowej. Jest okrzepłą platformą, broniącą na płaszczyźnie europejskiej interesów regionów granicznych i transgranicznych. Reprezentuje wspólne interesy swoich członków wobec krajowych i międzynarodowych parlamentów, organów, władz i instytucji oraz inicjuje, wspiera i koordynuje ich współpracę w całej Europie.
Mapka, którą prezentujemy ukazuje jak szeroki, w sensie przestrzennym, jest zasięg tego zjawiska na europejskim kontynencie oraz jak wielobarwna, wielopostaciowa jest dziś ta mozaika transgranicznych inicjatyw. Mapka obrazuje stan tej sieci w roku 2011. Pokazane są trzy różne typy wspólnot transgranicznych.
Grupa I - to struktury wielkoobszarowe, nastawione na transgraniczną współpracę o charakterze kompleksowym. Uczestniczą w niej co najmniej 3 kraje. W przypadku Wspólnoty Naddunajskiej tworzy ją aż 10 krajów. W tej grupie mapa pokazuje 16 takich makro-wspólnot.
Grupa II - to Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT) . Jest to najmłodsza kategoria w sferze europejskich inicjatyw transgranicznych. Bazuje ona na dyrektywie unijnej z roku 2003, a jej istotnym wyróżnikiem jest to, iż wspólnoty te przyjmują status międzynarodowych podmiotów gospodarczych typu non profit, opartych na prawie kraju, w którym dane EUWT ma swoją siedzibę. Na mapie są one oznaczone literami od A do Z. W roku 2011 było ich 26, ale dziś jest ich już więcej. W międzyczasie powstały m.in. dwa pierwsze ugrupowania w tej formule : polsko-czesko-słowacka „Tritia” oraz polsko-czeskie „Novum” (współtworzone m.in. przez SGP Euroregionu Nysa).
Grupa III - jest najliczniejsza i obejmuje 185 wspólnot euroregionalnych i podobnych. Wspólne dla nich jest to, iż bazują na unijnych regulacjach, przyjętych dla regionów granicznych w tzw. konwencji madryckiej z roku 1980.
Członkostwo w SERG jest dobrowolne. Aktualnie pełnoprawnym członkami tego Stowarzyszenia jest 75 wspólnot granicznych i transgranicznych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Rady Europy a także wielkoobszarowe związki regionów granicznych z kilku krajów, o ile ich członkowie nie przystąpią do SERG indywidualnie. Euroregion „Neisse-Nisa-Nysa” przystąpił do tej organizacji w 1992 roku i ma w nim liczącą się pozycję, czego wyrazem jest to iż od 22 lat ma on swego przedstawiciela w prezydium SERG/AGEG, w osobie p. Zbigniewa Kulika z Karpacza.
Także fakt powierzenia naszemu Euroregionowi organizacji dorocznej konferencji przeglądowej, jest dla ERN wymownym wyróżnieniem.
(red.)