
tel./fax (0048) 75 76 76 470
www.euroregion-nysa.eu
biuro@euroregion-nysa.pl
Euroregion Nysa w Radiu NaGłos

W Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze działa studenckie Radio NaGłos - Akademicka Rozgłośnia Jeleniej Góry. Radio NaGłos zostało założone w październiku 2011 roku na Wydziale Humanistycznym Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Ideą przyświecającą Radiu NaGłos była niezależność i świeżość emitowanego programu, a także inwestowanie w ludzi posiadających niecodzienną osobowość, jako przyszłych współpracowników stacji. Radio powinno swoją prostotą i różnorodnością trafić do szerokiego grona studenckiego. Twórcy postawili przede wszystkim na informacje, audycje autorskie oraz wielowymiarowość muzyczną.
24 kwietnia w godzinnej audycji na żywo, prowadzonej przez red. Barbarę Wyleżoł wystąpił przedstawiciel Biura SGP Euroregionu Nysa Jacek Jakubiec. Wątkiem przewodnim był związek Eurorgionu Nysa ze środowiskiem studenckim. Co Euroregion wnosi dla studentów, na czym polega działalność Euroregionu w dziedzinie studenckiej, jak student może się zaangażować w działalność Euroregionu, jak można polepszyć studencką integrację to tylko część pytań jakie się pojawiły. Z racji iż audycja już się odbyła nasz przedstawiciel pozwolił sobie na własną recenzję ze spotkania. Oto ona:
"Moją poniedziałkową rozmowę w studio Akademickiej Rozgłośni Jeleniej Góry Radio NaGłos, odnotowuję jako doświadczenie ciekawe, ukazujące także z perspektywy Euroregionu Nysa nową, wartą bliższego zainteresowania, potencjalność.
Godzinna rozmowa, tocząca się w kilku kolejnych wejściach na antenę, oddzielanych muzyką, dotyczyła kilku wątków. To, co mówiłem o Euroregionie Nysa, mając świadomość, że zwracam się przede wszystkim do młodzieży akademickiej, dotyczyło trzech kwestii.
Po pierwsze, do ważnej konstatacji, że środowiska akademickie z wszystkich trzech części Euroregionu są ze sobą w bliskich i żywych kontaktach od samego początku istnienia ERN, tj. od maja 1991 r. Jest to współpraca poniekąd zinstytucjonalizowana dzięki istnieniu trójstronnego, Akademickiego Centrum Koordynacyjnego (ACK). Przejawem działań o wyraźnie innowacyjnym charakterze, trafnie wykorzystujących „rentę transgraniczności” jest unikatowy w swym charakterze trójstronny Uniwersytet NYSA. Czy istniejące w Euroregionie Nysa możliwości kreowania przez środowisko akademickie nowych wartości, są w pełni wykorzystywane, to tzw. dobre pytanie. Nigdy bowiem nie jest tak dobrze, aby nie mogło być lepiej…
Drugi wątek rozmowy otwarło pytanie o to, jaki pożytek z Euroregionu mogą mieć tutejsi studenci. Na takie pytanie pani redaktor mogłem odpowiedzieć jedynie tak, jak w podobnym kontekście odpowiadamy przedstawicielom innych środowisk. Mianowicie, odwołując się do charakteru oraz misji ERN. Reprezentuję tu przede wszystkim pogląd własny, kogoś kto ćwierć wieku temu brał aktywny udział w tworzeniu pionierskiego Euroregionu. Otóż uważam go poniekąd za nietypową (bo transgraniczną a nadto "gabarytowo" bardzo dużą) inicjatywę obywatelską. Bowiem jest to byt powstały z woli społeczności lokalnych, w imię celów i wartości podzielanych przez szerokie kręgi obywateli, kojarzący motywacje czysto pragmatyczne z ideowymi, czy wręcz aksjologicznymi.
Tak rozumiany Euroregion jest płaszczyzną kontaktów, miejscem wdrażania ciekawych transgranicznych projektów, podmiotem wspierającym starania samorządów lokalnych o rozwój gmin i wzrost dobrobytu ich mieszkańców.
Dziedzin, w których Euroregion może wykazać swoją użyteczność jest bardzo wiele. Jednak zdarzy się tylko tyle, ile wygeneruje wola mieszkańców, gmin członkowskich ERN, środowisk branżowych czy organizacji społecznych. Dotyczy to także środowisk studenckich, dla których Euroregion chętnie spełni służebną rolę, choćby rolę "skrzynki kontaktowej", jeśli pojawi się konkretne zapotrzebowanie.
Trzeci temat naszej rozmowy był nawiązaniem do tematyki seminarium, które odbyło się w listopadzie ub. roku w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej. Temat jakże dziś wymowny "Cudzoziemcy w Europie - razem czy osobno?".
Otóż Euroregion jako okrzepła juz wspólnota transgraniczna, może i powinien być w tej części Europy ważnym forum międzynarodowego dialogu, zwłaszcza o problemach z jakimi jest ona dziś konfrontowana. Otwarta jest klwestia, czy można oczekiwać, że w tej dziedzinie swoją aktywność wykażą przedstawiciele młodych generacji. Zwłaszcza młodzież studencka."